- Home
- »
- What We Offer
- »
- Cantilever Racking
Cantilever Racking
Cantilever Storage Rack
Product Brochure
| Rack Configuration | Double-Sided |
| Load per Layer | >500 kg |
| Arm Load Capacity | 1000 kg |
| Arm Length | 1200 mm (4 ft) |
| Number of Levels (per side) | 3 |
| Material | Mild Steel |
| Color | BLUE ORANGE |
| Product Type | heavy duty racks |
| Usage/Application | warehouse and industrial |
| Finishing Type | Powder coated |
| Coating | powder coated |
| Country of Origin | Made in India |
SPANCO Cantilever racking is specially designed to store long or varying length items, such as metal beams, pipes, moulding, wooden boards, metal and plastic sheets among other materials. The system basically consists of columns with a vertical beam and one or two horizontal beams at the base to provide stability. A series of arms is attached on which the load is placed. Loads may be handled manually when they are light weight, or by using lift-trucks or other appropriate lifting systems when heavy items are involved.
We offers a complete range of cantilever racking systems for the storage of long goods. For loads varying from 50 to 2500 kg per cantilever arm and for most types of
long goods, an optimised storage systems can be provided.
Cantilever Storage System
Product Brochure
| Rack Configuration | Double-Sided |
| Arm Length | 1200 mm (4 ft) |
| Number of Levels (per side) | 4 |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | powder coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Load per Layer | 150 kg |
| Arm Load Capacity | 500 kg |
Leveraging on our valuable industry experience of 16 years, Spanco Storage Systems offer our clients a world class a range of Storage Racking Systems, like industrial storage racking systems and warehouse storage racking systems.
Industrial Pipe Racks
Product Brochure
| Rack Type | Cantilever Rack |
| Storage Capacity | 600kg |
| Load Per Level | 200–500 kg |
| Storage Length | Up to 3 m |
| Rack Height | 1500 mm |
| Arm Length | 600 mm |
| Number of Arms | 4 Arms |
| Specific Use | Warehouses |
| Material | Mild Steel |
| Design | New Design |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Industrial Cantilever Racks
Product Brochure
| Rack Configuration | Double-Sided |
| Load per Layer | 500 kg |
| Height | 10 ft (3.0 m) |
| Arm Load Capacity | 1000 kg |
| Arm Length | 1200 mm (4 ft) |
| Number of Levels (per side) | 3 |
| Material | Mild Steel |
| Color | Orange |
| Rust Proof | yes |
| Usage/Application | Storage Solution |
| Coating | Powder Coating |
| Country of Origin | Made in India |
Maximize your storage capacity with our Industrial Cantilever Racks, designed for storing long, bulky, or irregularly shaped items like pipes, lumber, and metal sheets. These heavy-duty racks offer superior strength, durability, and easy accessibility, making them ideal for warehouses, manufacturing facilities, and construction industries. With customizable configurations and adjustable arms, our cantilever racks help optimize floor space while providing safe and efficient storage solutions.