- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Compactor Storage System
Compactor Storage System
Pioneers in the industry, we offer compactor mobile racks and godrej mobile compactors from India.
Compactor Mobile Racks
Product Price: Rs 17,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| System Type | Mechanically Assisted |
| Usage Application | Warehouse Parts, Hospital Records |
| Load Capacity | 100 kg/shelf |
| Height | 7 ft |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Bays | 3 Bay |
| Number Of Shelves | 5 Shelves |
| Specific Use | Offices |
| Usage/Application | Filing Storage, Offices & Warehouses |
| Finish | Powder Coated |
| Locking System | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Types :-
- Manual (Push & Pull type)
- Mechanically operated (chain driven) system.
Mobile Compactors are being used in:
- Banks
- Hospital
- Pharmaceutical
- Factories
- Defence
- Public & Private Sectors.
- Railways
- Automobile Industries
- Jewellers
- Offices
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Godrej Mobile Compactors
Product Price: Rs 20,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Operation Type | Mechanical |
| Storage Capacity | 50 kg |
| System Length | 5000 to 8000 mm |
| Load Capacity Bay | 300 to 600 kg |
| Unit Height | 2000 mm |
| No Of Levels | 5 Level |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Filing Storage, Offices, Industrial & Warehouse |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Types :-
- Manual (Push & Pull type)
- Mechanically operated (chain driven) system.
Mobile Compactors are being used in:
- Banks
- Hospital
- Pharmaceutical
- Factories
- Defence
- Public & Private Sectors.
- Railways
- Automobile Industries
- Jewellers
- Offices
Yes! I am InterestedRequest A Callback