- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Compactors
Compactors
Mobile Storage File Compactor
Product Brochure
| Operation Type | Mechanical |
| Storage Capacity | 50 kg |
| System Length | 5000 to 8000 mm |
| Load Capacity Bay | 300 to 600 kg |
| Height | 8 ft |
| Material | Mild Steel |
| Unit Height | 2000 mm |
| No Of Levels | 5 Level |
| Usage/Application | Filing Storage, Offices, Industrial & Warehouse |
| Finish | Powder Coated |
| Locking System | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
SPANCO File Compactor are designed for use in places where there are limitations on available space. Our range of high quality mobile racks have aisles only on one side.
These high storage capacity racks that we manufacture and supply are available in two types:
• Manual (Push & Pull type)
•Mechanically operated (chain driven)
The choice depends on the requirements and space constraints. Our rail mounted racks are suitable for all kinds of storage requirements.
Mobile Rack Storage Systems
Product Brochure
| Operation Type | Mechanical |
| Storage Capacity | 200 kg |
| System Length | 5000 to 8000 mm |
| Load Capacity Bay | 300 to 600 kg |
| Unit Height | 2000 mm |
| No Of Levels | 5 Level |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Office, Industrial, Warehouse & Filing Storage |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
SPANCO Mobile Rack Storage Systems are designed for use in places where there are limitations on available space. Our range of high quality mobile racks have aisles only on one side.
These high storage capacity racks that we manufacture and supply are available in two types:
• Manual (Push & Pull type)
•Mechanically operated (chain driven)
The choice depends on the requirements and space constraints. Our rail mounted racks are suitable for all kinds of storage requirements.
Mobile Storage Systems Compactor
Product Brochure
| Operation Type | Mechanical |
| Storage Capacity | 110 kg |
| System Length | 5000 to 8000 mm |
| Load Capacity Bay | 300 to 600 kg |
| Unit Height | 2000 mm |
| No Of Levels | 5 Level |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Filing Storage, Industrial, Offices & Warehouse |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
SPANCO Mobile Storage Systems Compactor are designed for use in places where there are limitations on available space. Our range of high quality mobile racks have aisles only on one side.
These high storage capacity racks that we manufacture and supply are available in two types:
• Manual (Push & Pull type)
•Mechanically operated (chain driven)
The choice depends on the requirements and space constraints. Our rail mounted racks are suitable for all kinds of storage requirements.
Compactor Storage System
Product Brochure
| Operation Type | Mechanical |
| Storage Capacity | 140 kg |
| System Length | 5000 to 8000 mm |
| Load Capacity Bay | 300 to 600 kg |
| Unit Height | 2000 mm |
| No Of Levels | 5 Level |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Office, Filing Storage & Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
SPANCO Compactor Storage System are designed for use in places where there are limitations on available space. Our range of high quality mobile racks have aisles only on one side.
These high storage capacity racks that we manufacture and supply are available in two types:
• Manual (Push & Pull type)
•Mechanically operated (chain driven)
The choice depends on the requirements and space constraints. Our rail mounted racks are suitable for all kinds of storage requirements.