- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Heavy Duty Pallet Racking
Heavy Duty Pallet Racking
Manufacturer & Supplier of Heavy Duty Pallet Racking . Our product range also comprises of Medium Duty Racking , Light Duty Racking , Multi tier Racking and Mezzanine Floors.
Heavy Duty Pallet Racking
Product Price: Rs 105 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Structural Type | Long Span |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Material | Mild Steel |
| No. of Shelves | 8 Shelves |
| Mount Type | Free Standing, High Strength |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Finish Type | Powder Coated |
| Color | blue orange |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Dimensions | customized, customized |
| Assembly Required | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Wheels Included | No |
| Sustainability | Rust Resistant |
| Maintenance | Dry Wet Cloth |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Warehouse Rack
Product Price: Rs 19,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Shelf | Up to 250 kg |
| Structural Type | Long Span |
| Rack Type | Multi-Tier Rack |
| Load Per Layer | 400 Kg |
| Number Of Levels | 3 levels |
| Load Capacity Per Level | 1000kg |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Length | 2440mm |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Warehouse, Industrial & Storage |
| Color | Blue & Orange |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pallet Shelving Rack
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 2000 kg (2 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Usage/Application | Industrial |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Product Type | Storage Racks |
| Rack Depth | 900 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| No. Of Shelves | 8 |
| Usage | Industrial, Warehouse & Storage |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Pallet Storage Rack
Product Price: Rs 16,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Pallet Rack |
| Structural Type | Long Span |
| Load Per Layer | 100 Kg |
| Length | 2700mm |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Rack Depth | 900 mm |
| Load Capacity Per Level | 1000kg |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Color | Blue & Orange |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Warehouse, Industrial & Pallet Storage |
Features:
- Light in weight
- Durable finish standard
- Breakage resistant
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Palletizer Racking System
Product Price: Rs 18,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 2000 kg (2 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Usage/Application | Industrial |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2700 mm |
| Product Type | Storage Racks |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Load per Layer | 500 kg/layer |
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder coated |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| No. Of Shelves | 8 |
| Usage | warehouse, Industrial & Storage |
Leveraging on our valuable industry experience of 16 years, Spanco Storage Systems offer our clients a world class a range of Storage Racking Systems, like industrial storage racking systems and warehouse storage racking systems.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Warehouse Pallet Storage Pallet Rack
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 1000 kg (1 Ton) |
| No. Of Shelves | 5 |
| Number of Levels | 3 Levels (G+2) |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Rack Depth | 900 mm |
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Light in weight
- Durable finish standard
- Breakage resistant
Yes! I am InterestedRequest A Callback