- Home
- »
- What We Offer
- »
- Industrial Warehouse Racks
Industrial Warehouse Racks
Industrial Warehouse Racks
Product Brochure
| Height | 6.5 ft (1981 mm) |
| Storage Capacity | 800- 2500kg Per Pallet |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 500 kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Product Type | Storage Rack |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial & Warehouse |
| Brand | Spanco |
| Country of Origin | Made in India |
Maximize storage efficiency with our Industrial Warehouse Racks, designed to handle heavy loads and organize a wide variety of materials in warehouses and industrial settings. Built with high-strength materials, these racks provide robust support and easy access to your inventory, tools, and equipment. With adjustable shelving and customizable configurations, our Industrial Warehouse Racks optimize space utilization, improve workflow, and ensure safe, reliable storage. Ideal for businesses looking to enhance organization, streamline operations, and increase storage capacity.
Warehouse Storage Racks
Product Brochure
| Load Capacity per Shelf | Up to 75 kg |
| Load per Layer | 500 kg, Customized |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Type of Rack | Pallet Rack |
| Shelf Size (L x D) | 2700 x 1000 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Color | Gray |
Warehouse Rack Storage System
Product Brochure
| Load Capacity per Shelf | Up to 200 kg |
| Load per Layer | As per client requirement, Customized |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Type of Rack | Slotted Angle Rack |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Color | Gray |
Warehouse Storage Racks
Product Brochure
| Load Capacity per Shelf | Up to 250 kg |
| Storage Capacity | Customized, 500 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Material | Mild Steel |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Color | Blue |
FIFO Flow Racks
Product Brochure
| Rack Type | Flow Through |
| Load Capacity | 300 kg/level |
| Number Of Levels | 4 Level |
| Material | Mild Steel |
| Roller Type | Metal Roller |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Paint Coated |
Multipurpose Slotted Angle Rack
Product Brochure
| Load Per Layer | 300 kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 75 kg |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Condition | New |
Product Details
| Brand | Spanco |
| Usage | Warehouse,Office,Supermarket, Shops |
| Type | Angle Racks |
| Size | Customized |
| Material | CRC and HRC Steel |
We have the expertise of manufacturing a quality range of??Multipurpose Slotted Angle Rack??that provide an effective solution for the storage needs of many industries. With the aid of the excellent manufacturing unit, these are designed using premium quality steel. These are available in standard customized sizes and offered at economical prices to the clients.
Features
- Sturdy construction
- Occupy less space
- Easy to install
- Spacious
Industrial Warehouse Shelves
Product Brochure
| Shelving Type | Pallet Support Shelf |
| Load Capacity per Shelf | Up to 100 kg |
| Load Per Level | 100–200 kg |
| Shelf Length | 900 mm |
| Shelf Depth | 400 mm |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Number of Shelves | 6 |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Rust Proof | Yes |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial, Warehouse & Storage |
| Country of Origin | Made in India |
| Load per Layer | 500 kg |
Upright Pallet Racks
Product Brochure
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Usage/Application | Warehouse |
| Load Capacity per Shelf | 50 kg |
| Product Type | Storage Racks |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Material | Mild Steel |
| Color | orange blue |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |