- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Long Span Shelving Racks
Long Span Shelving Racks
Pioneers in the industry, we offer heavy duty shelving rack from India.
Heavy Duty Shelving Rack
Product Price: Rs 17,900 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Structural Type | Long Span |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Number Of Levels | 6 levels |
| Load Capacity Per Level | 1000kg |
| Length | 2700mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Warehouse |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Product Type | Storage Racks |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Brand | Spanco |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Per Layer | 400 Kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback