- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Medium Duty Rack
Medium Duty Rack
Medium Duty Racks
Product Brochure
| Rack Type | Slotted Angle |
| Load Capacity Per Level | 251-350 kg |
| Number Of Levels | 4 |
| Load Per Layer | 100 kg |
| Rack Height | 2000 mm |
| Rack Length | 1500 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Design | New Design |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Powder Coating |
| Movable Shelf | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
SPANCO Medium Duty Racks is a strong, durable, versatile and economical shelving system that minimises lost space from uprights making it suitable for a wide variety of storage application in offices, archives, libraries and retail outlets.
Strong, functional, high capacity storage, Medium Duty Racking is suited to all applications where space is a premium and can be mounted for even higher density storage. It is fast and easy to assemble and uses a modular design that provides the maximum storage capacity, no matter what space is available.
Medium Duty Slotted Angle Rack
Product Brochure
| Rack Type | Pallet Rack |
| Load Capacity Per Level | 251-350 kg |
| Number Of Levels | 4 |
| Rack Height | 2000 mm |
| Rack Length | 1500 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Material | Mild Steel |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Usage | Warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
Medium Duty Pallet Rack
Product Brochure
| Rack Type | Slotted Angle |
| Load per Layer | 500 Kg |
| Load Capacity Per Level | 351-500 kg |
| Number Of Levels | 4 |
| Rack Height | 2000 mm |
| Rack Length | 1500 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- High durability
- Reliable performance
- Rigid construction
- Accurate dimensions (Space saving systems)
- Precise design (Space saving systems)
- Customizable designs & shapes
- Long lasting
Medium Duty Storage Rack
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Rack Type | Shelving Rack |
| Load per Layer | 250 kg |
| Storage Capacity | 500kg |
| Load Capacity Per Level | 251-350 kg |
| Number Of Levels | 6 |
| Material | Iron, Mild Steel |
| Rack Height | 1800 mm |
| Rack Length | 1200 mm |
| Color | blue orange |
Additional Information:
- Item Code: md020
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: extra
Metal Racking System
Product Brochure
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Load Capacity Per Layer | 250 kg |
| Height | 10 ft |
| Number of Layers | 5 |
| Color | Blue |
| Rack Length | 6 ft (1800 mm) |
| Product Type | Storage Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Usage/Application | Warehouse |
| Load per Layer | 100-200 kg, 50-100 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Warehouse Rack |
Metal Storage Racks
Product Brochure
| Type | Free Standing Unit |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| No. of Shelves | 4 Shelves |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 4 |
| Product Type | Free Standing Unit |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Rack Type | Enclosed racks, Angle frame racks, Pigeon hole racks |
| Material | mild steel |