- Home
- »
- What We Offer
- »
- Metal Storage Rack
Metal Storage Rack
Providing you the best range of metal storage rack, material storage rack, ms pallet storage rack and metal shelving racks with effective & timely delivery.
Metal Storage Rack
Product Price: Rs 21,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Load per Layer | 500 kg |
| Load Capacity | 50 To 100 kg |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Number of Shelves | 4 |
| Rack Height | 10 Feet |
| Material Grade | Mild Steel |
| Product Type | Free Standing Unit |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Unit Load Capacity (Kg) | upto 3000kg/layer |
| Usage | Warehouse |
| Brand | Spanco |
The feature of the rack includes easy installation and adjustment in a few minutes. Besides heavy weight bearing, it also offers durability and is suitable in all harsh weather. So, contact us and get the fastest delivery in the scheduled time.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Material Storage Rack
Product Price: Rs 15,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Storage Capacity | 200 kg |
| Load Per Level | 300–500 kg |
| Rack Height | 3000 mm |
| Beam Length | 1500 mm |
| Rack Depth | 800 mm |
| Number of Levels | 3 Levels |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
MS Pallet Storage Rack
Product Price: Rs 17,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 2500 kg (2.5 Ton) |
| Number of Levels | 5 Levels (G+4) |
| Rack Height | 6000 mm (19.7 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Rack Depth | 900 mm |
| Color | Blue & Orange |
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| No. Of Shelves | 5 |
| Usage | Warehouse, Industrial & Storage |
Leveraging on our valuable industry experience of 16 years, Spanco Storage Systems offer our clients a world class a range of Storage Racking Systems, like industrial storage racking systems and warehouse storage racking systems.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Metal Shelving Racks
Product Price: Rs 2,450 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Number of Shelves | 8 |
| Product Type | Angle Frame |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Size (length x Width) | Customized, Customize |
| Color | Brown |
| Load Per Layer | 100 Kg |
| Load Capacity per Shelf | 200 kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Metal Shelving Racks
Product Price: Rs 2,400 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Height | 10 ft |
| Load Per Layer | 100 Kg |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Number of Shelves | 5 |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Open Shelves |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback