- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Mobile Storage System
Mobile Storage System
1 Bay Mobile Compactor Storage System
Product Brochure
| Rack Type | Mobile Compactor |
| Number Of Shelves | 4 |
| Storage Capacity | 80 kg |
| Brand | Spanco |
| Load Per Layer | 500 kg |
| Usage/Application | Office, Industrial, Warehouse & Filing Storage |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
SPANCO 1 Bay Mobile Compactor Storage System are designed for use in places where there are limitations on available space. Our range of high quality mobile racks have aisles only on one side.
These high storage capacity racks that we manufacture and supply are available in two types:
• Manual (Push & Pull type)
• Mechanically operated (chain driven)
The choice depends on the requirements and space constraints. Our rail mounted racks are suitable for all kinds of storage requirements
Mobile Compactor Storage Systems
Product Brochure
| Operation Type | Mechanical |
| Storage Capacity | 110 kg |
| System Length | 5000 to 8000 mm |
| Load Capacity Bay | 300 to 600 kg |
| Height | 7 ft |
| Unit Height | 2000 mm |
| No Of Levels | 5 Level |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | File Storage, Industrial & Warehouse |
| Depth | CustomizedCustomized |
| Country of Origin | Made in India |
SPANCO Mobile Compactor Storage Systems are designed for use in places where there are limitations on available space. Our range of high quality mobile racks have aisles only on one side.
These high storage capacity racks that we manufacture and supply are available in two types:
• Manual (Push & Pull type)
•Mechanically operated (chain driven)
The choice depends on the requirements and space constraints. Our rail mounted racks are suitable for all kinds of storage requirements.
Mobile Shelving System
Product Brochure
| Operation Type | Mechanical |
| Storage Capacity | 80 kg |
| System Length | 5000 to 8000 mm |
| Load Capacity Bay | 300 to 600 kg |
| Material | Mild Steel |
| Unit Height | 1800 mm |
| No Of Levels | 4 Level |
| Specific Use | Filing Cabinet |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Dimension | Customize, Customized |
| Country of Origin | Made in India |
File Storage Compactor
Product Brochure
| Operation Type | Mechanical |
| Storage Capacity | 50 kg |
| Unit Height | 1980 mm |
| No Of Compartments | 4 Compartment |
| Height | 8 ft |
| Aisle Type | Single Aisle |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Filing Storage, Office, Warehouse & Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
SPANCO File storage Compactor are designed for use in places where there are limitations on available space. Our range of high quality mobile racks have aisles only on one side.
These high storage capacity racks that we manufacture and supply are available in two types:
• Manual (Push & Pull type)
•Mechanically operated (chain driven)
The choice depends on the requirements and space constraints. Our rail mounted racks are suitable for all kinds of storage requirements.
Mobile Compactor Storage Rack
Product Brochure
| Operation Type | Mechanical |
| Storage Capacity | 80 kg |
| System Length | 5000 to 8000 mm |
| Load Capacity Bay | 300 to 600 kg |
| Height | 7 ft |
| Unit Height | 2000 mm |
| No Of Levels | 5 Level |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Filing Storage, Office, Warehouse & Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Types :-
- Manual (Push & Pull type)
- Mechanically operated (chain driven) system.
Mobile Compactors are being used in:
- Banks
- Hospital
- Pharmaceutical
- Factories
- Defence
- Public & Private Sectors.
- Railways
- Automobile Industries
- Jewellers
- Offices
Industrial Mobile Compactor Storage System
Product Brochure
| Operation Type | Mechanical |
| No Of Levels | 5 Level |
| Unit Height | 1980 mm |
| Height | 7 ft |
| Shelf Load Level | 80 to 120 kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Filing Storage, Office, Warehouse & Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |