- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Multi Tier Racking Structures
Multi Tier Racking Structures
Multi Tier Racking
Product Brochure
| Number Of Tiers | 3 Tier |
| Load Capacity Per Level | 301-500 kg |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Load per Layer | 50-100 kg, 100-200 kg, 0-50 kg |
| System Height | 4000 mm |
| Aisle Type | Standard Aisle |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| No of Layers | 2, 6, 4 |
| Brand | Spanco |
| Specific Use | Filing Cabinet |
| Color | Gray |
| Design | New Design |
SPANCO Multi-Tier shelving and racking is mainly used for storage and order picking of non palletized goods, bins, cartons or other storage units containing small parts and components
and for bulk storage. The modular system accepts numerous accessories which can also be added later on. Designed to suit diverse requirements, these accessories allow storing of almost all goods.
Multi-Tier shelving and racking provides good space utilization which directly results in multiplication of the available floor space.
Stairs are an integral part of the system and material lift can be used as an option to connect the walkways on different tiers.