- Home
- »
- What We Offer
- »
- Warehouse Racking Systems
Warehouse Racking Systems
Warehouse Racking Systems
Product Price: Rs 21,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Shelf | Up to 100 kg |
| No. Of Shelves | 3 |
| Storage Capacity | 100 kg, 500 kg |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Material | Mild Steel, Iron |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Color | Blue |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mild Steel Warehouse Storage Racks
Product Price: Rs 21,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Usage/Application | Warehouse |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Product Type | Free Standing Unit |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Racking System For Warehouse
Product Price: Rs 24,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Structural Type | Slotted Angle |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Number Of Levels | 5 levels |
| Usage/Application | Warehouse |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Layers Per Rack | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Warehouse Shelving Systems
Product Price: Rs 13,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shelving Type | Slotted Angle Shelf |
| Load Per Level | 100–200 kg |
| Shelf Length | 1000 mm |
| Shelf Depth | 400 mm |
| Number of Shelves | 3 Shelves |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Size (length x Width) | Customized, Customize |
| Finish | Galvanised, Powder Coating |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Warehouse Storage Racking
Product Price: Rs 24,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Shelf | Up to 100 kg |
| Load per Layer | 400kg |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial & Warehouse |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Warehouse Shelving Racks
Product Price: Rs 14,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Shelf | Up to 100 kg |
| Storage Capacity | 100 kg, 500 kg |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Material | Mild Steel, Iron |
| Type of Rack | Slotted Angle Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial & Warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
Our designed racks help to enhance productivity and are suitable in all unfavorable weather conditions. We provide our latest facilities at the best economical price range.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mobile Racking System
Product Price: Rs 25,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 4 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Load per layer | 100-2000 Kg |
| Is It Portable | Yes |
| Movable Shelf | Yes |
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Warehouse Storage Racks
Product Price: Rs 21,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Shelf | Up to 200 kg |
| Load per Layer | 150 kg |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Material | Iron, Mild Steel |
| Type of Rack | Pallet Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | warehouse, industrial & Storage |
| Finishing Type | Powder coated |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback