- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Slotted Angle Racks
Slotted Angle Racks
Slotted Angle Racks provides a complete and practical solution to the storage requirements of organizations. We range of slotted angle racks includes: Angle frame racks, Skeleton racks, Pigeon hole racks, Enclosed racks. These racks are customized according to the space.
5ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 2,300 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Load Per Layer | 150 Kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Product Type | storage racks |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 50 kg |
| Usage/Application | office use / warehouse |
| Material | mild steel |
| Usage | Warehouse |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
| Color | grey ivory customised |
Features:
- Long life
- High strenght
- Optimum quality
Additional Information:
- Item Code: ha010
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: extra
Yes! I am InterestedRequest A Callback
7ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Per Layer | 60 kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 75 kg |
| Product Type | Slotted Angle Rack |
| Design | New Design |
| Usage | Warehouse |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
Features:
- High tensile strength
- Smooth finishing
- Corrosion resistance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
9.5ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 3,400 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Per Layer | 250 Kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Type | Pigeon Hole, Two/Three tier, Enclosed |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 50 kg |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Warehouse |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
9ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Per Layer | 50 Kg |
| Number of Shelves | 8 |
| Product Type | Angle Frame |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 200 kg |
| Usage/Application | Office |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
| Layers Per Rack | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5.5ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 2,050 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Height | 10 ft |
| Load Per Layer | 200 Kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Type | Pigeon Hole |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 75 kg |
| Product Type | Storage Rack |
| Usage | Warehouse |
| Layers per rack | 5 |
| Color | Gray |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
Leveraging on our valuable industry experience of 16 years, Spanco Storage Systems offer our clients a world class a range of Storage Racking Systems, like industrial storage racking systems and warehouse storage racking systems.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
7.5ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 3,690 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Per Layer | 150 Kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Height | 10 ft |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 150 kg |
| Product Type | Storage Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Usage | Warehouse |
| Angle Thickness | 3.0 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity per layer(Kg) | 250 Kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
15ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 13,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Per Layer | 100 Kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Height | 10 Ft |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Angle Thickness | 3.0 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| No of Layers | >8 |
| Surface Finish | Powder Coated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
12ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 12,300 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Pallet Frame Rack |
| Load per Layer | 100 Kg |
| Load Per Level | Up to 300 kg |
| Type | Enclosed, Two/Three tier, Angle Frame, Pigeon Hole |
| Rack Height | 2000 mm |
| Frame Depth | 600 mm |
| Usage/Application | Office |
| Beam Length | 1200 mm |
| Number of Levels | 3 Levels |
| Material | Mild Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
6.5ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 2,950 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Per Layer | 50 Kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Type | Angle Frame |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 150 kg |
| Usage | Industrial |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
| Finish Type | Powder Coated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
10ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 5,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Height | 10 ft |
| Load Per Layer | 100-150 Kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Product Type | Angle Frame |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 150 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Material | mild steel |
| Usage | Warehouse |
| Layers per rack | 3.0, 2.0 |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
| Color | gray ivory |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
6ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 2,850 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Number of Shelves | 7 |
| Type | Two/Three tier, Enclosed |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Warehouse |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
| Load Per Layer | 250 Kg |
| Load Capacity per Shelf | 150 kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
8ft MS Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 3,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Height | 2400 mm (8 ft) |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 150 kg |
| Angle Thickness | 3.0 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Grey |
| Shelf Thickness | 18 Gauge (1.2 mm) |
| Construction Type | Bolted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback