- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Storage Systems
Storage Systems
Leading Manufacturer of storage rack system, mobile shelving system, iron storage racks, storage racking system, slotted angle storage system and heavy duty rack from Bahadurgarh.
Storage Rack System
Product Price: Rs 20,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Height | 6 ft (1829 mm) |
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Depth | 12 inch (1 ft) |
| Usage/Application | Warehouse |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Product Type | Storage Racks |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| No of Layers | 4, 6, 2 |
| Brand | spanco |
| Specific Use | Warehouses |
| Material | Mild Steel |
| Color | orange blue |
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: extra
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mobile Shelving System
Product Price: Rs 18,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Mobile Compactor |
| Number Of Shelves | 4 |
| Storage Capacity | 50 kg |
| Height | 7 ft |
| Brand | Spanco |
| Product Type | Storage Rack |
| Load Per Layer | 1000 kg |
| Design | New Design |
| Material | Mild Steel, Iron |
| Usage/Application | Filing Storage, Office, Warehouse & Industrial |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Iron Storage Racks
Product Price: Rs 2,350 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Number of Shelves | 7 |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Usage/Application | Warehouse |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Is It Portable | Yes |
| Color | Blue |
| Movable Shelf | Yes |
| Layers Per Rack | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Load Per Layer | 250 Kg |
| Load Capacity per Shelf | 200 kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Storage Racking System
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Storage Capacity | 500 kg |
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Height | 20 Ft |
| Depth | 12 inch (1 ft) |
| Type | Pallet Racks |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Shelves | 6 |
| Color | orange blue |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Slotted Angle Storage System
Product Price: Rs 3,600 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Per Layer | 250 Kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Product Type | Angle Frame |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 125 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
| Material | mils steel |
| Usage | Warehouse |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Rack
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Structural Type | Long Span |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Load Capacity Per Level | 2000kg |
| Length | 2700mm |
| Material | Mild Steel |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Product Type | Storage Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Usage | Industrial & Storage, Warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Storage Rack System
Product Price: Rs 23,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Pallet Rack |
| Load per Layer | 200kg |
| Load Capacity per Shelf | 2000 kg (2 Ton) |
| Height | 2400 mm (8 ft) |
| Usage/Application | Warehouse |
| Shelf Length | 1200 mm (4 ft) |
| Product Type | Storage Racks |
| Shelf Depth | 1200 mm (4 ft) |
| Number of Shelves | 4 |
| Material | Iron, Mild Steel |
| Brand | spanco |
| Specific Use | Warehouses |
| Color | orange blue |
Additional Information:
- Item Code: hd020
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: extra
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Storage Systems
Product Price: Rs 20,500 / PIECEGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Storage Type | Pallet Racking |
| Storage Capacity | Customized, 1000kg |
| Load Capacity Level | 300 to 500 kg |
| System Height | 2000 to 3000 mm |
| Material | Steel |
| No Of Levels | 4 Level |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Specific Use | Filing Cabinet |
| Color | Blue & Orange |
| Design | New Design |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Storage Rack System
Product Price: Rs 18,500 / PIECEGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Storage Type | Pallet Racking |
| Load Capacity Level | 300 to 500 kg |
| System Height | 2000 to 3000 mm |
| Material | Iron, Mild Steel |
| No Of Levels | 5 Level |
| Surface Finish | Powder Coated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Record Storage Racks
Product Price: Rs 2,700 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Load per Layer | 100 Kg |
| Box Capacity | Up to 20 Boxes |
| Load Per Level | Up to 80 kg |
| Rack Height | 1800 mm |
| Rack Width | 900 mm |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Size (length x Width) | Customized, Customize |
Our manufactured shelving racks are resistant to heat, water, and corrosion. Moreover, you can explore a wide range of racks and we never going to disappoint you over the quality. And, bring the fastest doorstep delivery in Pan India.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bulk Storage Systems
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Storage Type | Pallet Racking |
| Load Capacity Level | 500 to 1000 kg |
| System Height | Up to 4000 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Storage Racks |
| No Of Levels | 4 Level |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Spanco |
| Height | Can be customised |
| Specific Use | Warehouses |
| Color | orange blue |
| Size (length x Width) | Can be customised |
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: extra
Yes! I am InterestedRequest A Callback