- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- PALLET STORAGE SYSTEMS
PALLET STORAGE SYSTEMS
Providing you the best range of pallet storage systems, industrial pallet racks, warehouse pallet racks, pallet rack shelving, pallet storage racking system and heavy duty pallet rack with effective & timely delivery.
Pallet Storage Systems
Product Price: Rs 19,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 2000 kg (2 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Product Type | Storage Racks |
| Rack Depth | 1200 mm |
| Material | Mild Steel |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| No. Of Shelves | 5 |
| Usage/Application | Warehouse |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Pallet Racks
Product Price: Rs 20,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 2000 kg (2 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Color | Silver |
| Rack Depth | 900 mm |
| Load per Layer | 100 kg/layer |
| Product Type | Slotted Angle Rack |
| Design | Rectangular |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Material | Mild Steel |
| No. Of Shelves | 5 |
| Usage/Application | Storage |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Warehouse Pallet Racks
Product Price: Rs 18,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 2000 kg (2 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2700 mm |
| Product Type | Storage Racks |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Load per Layer | 1000 kg/layer |
| No. Of Shelves | 7 |
| Usage/Application | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pallet Rack Shelving
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 2000 kg (2 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Color | Blue & Orange |
| Rack Depth | 900 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Size | Customized, Customized |
| Material | Mild Steel |
| No. Of Shelves | 4 |
Our experience has made us a leading brand and our pallet storage racks are widely used storage system all across India. You can browse us as the best Pallet Storage Racks Manufacturers in Delhi as we provide you with our product online. Avail of premium quality storage racks from us at an affordable price rate.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pallet Storage Racking System
Product Price: Rs 18,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 1000 kg (1 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Rack Height | 3000 mm (10 ft) |
| Beam Length (Span) | 2700 mm |
| Color | Blue |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Load per Layer | 1000 kg/layer |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Coating | Powder coated |
| Material Grade | IS 2062/10748 |
| No. Of Shelves | 5 |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Free Standing Unit |
Leveraging on our valuable industry experience of 16 years, Spanco Storage Systems offer our clients a world class a range of Storage Racking Systems, like industrial storage racking systems and warehouse storage racking systems.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Pallet Rack
Product Price: Rs 96 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Type | Pallet Rack |
| Mounting Type | Floor Fixed |
| Usage/Application | Warehouse |
| Color | Silver |
| Product Type | Storage Rack |
| Load per Layer | 500-1000 kg/layer |
| Load Capacity Per Layer | 200 kg |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Material | Mild Steel |
| No. Of Shelves | 3 |
| Number Of Layers | 5 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback