- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Industrial Storage Racks
Industrial Storage Racks
Fabric Storage Racks
Product Brochure
| Rack Type | Roll Rack |
| Load Capacity Per Level | Upto 300 kg |
| Number Of Levels | 3 |
| Rack Height | 2100 mm |
| Bay Width | 1500 mm |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
Industrial Pipe Storage Racks
Product Brochure
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Depth | 12 inch (1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Brand | Spanco |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Warehouse & Industrial |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Efficiently store and organize pipes with our Industrial Pipe Storage Racks, designed to handle long, heavy, and bulky items such as pipes, tubes, and rods. Built with durable materials, these racks provide a sturdy solution to keep your pipes secure, organized, and easily accessible in warehouses, construction sites, and industrial facilities. With adjustable arms and customizable configurations, our Industrial Pipe Storage Racks optimize space while ensuring safe and efficient storage, making them ideal for businesses looking to improve storage capacity and organization.
Industrial Storage Rack
Product Brochure
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Warehouse, Industrial & Storage |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Chemical Storage Racks
Product Brochure
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
Heavy Duty Racks Pallet Racks
Product Brochure
| Type | Pallet Rack |
| Number Of Layers | 4 |
| Mounting Type | Floor Fixed |
| Usage/Application | Warehouse |
| Storage Capacity | 2000 kg |
| Product Type | Storage Racks |
| Height | 4 feet |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Brand | spanco |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Per Layer | 300 kg |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
Features:-
- Vast space
- Robust construction
- Corrosion resistance
Technical Specifications:-
- Capacity: 1 ton to 5 ton
Heavy Duty Pallet Beam Rack
Product Brochure
| Type | Pallet Rack |
| Mounting Type | Floor Fixed |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Height | 4 feet |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
| Load per layer | 500-5000 |
| Is It Portable | yes |
| Movable Shelf | yes |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Layers | 4 |
| Layers Per Rack | 3 |
Industrial Storage Racks
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Height | 6 ft |
| Load per Layer | 0-50 kg, 50-100 kg, 100-200 kg |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 5 |
| Product Type | Storage Rack |
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| No of Layers | 2, 4 |
| Material | Mild Steel |
Sheet Metal Racks
Product Brochure
| Length | 6 ft (1829 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 500 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Cantilever Rack |
| Material | Iron, Mild Steel |
Godown Storage Rack
Product Brochure
| Load Capacity per Shelf | Up to 250 kg |
| Load per Layer | 150 kg |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 600 mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial, Warehouse & Storage |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Light in weight
- Durable finish standard
- Breakage resistant
Heavy Duty Medium Duty Pallet Rack
Product Brochure
| Structural Type | Slotted Angle |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Number Of Levels | 5 levels |
| Material | Mild Steel |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Product Type | Storage Racks |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Color | Blue & Orange |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial, Warehouse & Storage |
Industrial Pallet Storage Rack
Product Brochure
| Load Capacity per Level | 1500 kg (1.5 Ton) |
| No. Of Shelves | 4 |
| Number of Levels | 5 Levels (G+4) |
| Rack Height | 6000 mm (19.7 ft) |
| Beam Length (Span) | 2700 mm |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Decking Type | None (For Pallets) |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial, Warehouse & Pallet Storage |
Features:
- Light in weight
- Durable finish standard
- Breakage resistant
Cold Storage Racks
Product Brochure
| Type | Selective Pallet Rack |
| Layers Per Rack | 4 |
| Deck Panels | Perforated Deck |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Brand | Spanco |
| Material | Mild Steel, Iron |
| Usage/Application | storage racks |
Dynamic Pallet Rack
Product Brochure
| Storage Capacity | Customized |
| Color | Blue |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| No. Of Shelves | 3 |
| Load per Layer | 500 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Storage Rack |
| Height | Customized |
| Size | Customize |
| Size (length x Width) | Customized |