- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- 2-3 Tier Storage System
2-3 Tier Storage System
Two Tier Storage System and Three Tier Storage System are unique and mostly used by Defence, Ware houses and Industries where space is acute short and vertical space is available for storage. The Racking Systems is design in such a way that it starts from floor and divided at Ist and 2 nd floor by Catwalks.
Two Tier Storage Systems
Product Price: Rs 95 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Number Of Tiers | 3 Tier |
| Load Capacity Per Level | 301-500 kg |
| Rack Type | Pallet Rack |
| System Height | 4000 mm |
| Aisle Type | Standard Aisle |
| Material | Mild Steel |
| Load per layer | 1000-2000kg |
| Is It Portable | yes |
| Movable Shelf | yes |
| Model Name | two tier storage sytem |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Corrosion resistance
- Robust built
- Light weight
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Two Tier Slotted Angle Storage Systems
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Number Of Tiers | 3 Tier |
| Load Capacity Per Level | 301-500 kg |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Material | Mild Steel |
| System Height | 4000 mm |
| Aisle Type | Standard Aisle |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Two Tier Heavy Duty Rack
Product Price: Rs 95 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Structural Type | Long Span |
| Rack Type | Multi-Tier Rack |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Load Capacity Per Level | 1500kg |
| Length | 2700mm |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Pallet Racking |
| Usage/Application | Warehouse |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Load Per Layer | 800 Kg |
| Storage Capacity | 500kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Two Three Tier Structure Racks
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Storage Capacity | 1000kg |
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Depth | 12 inch (1 ft) |
| Product Type | Pallet Racking |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Material | Mild Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Two Tier Racking
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Long Span |
| Load Capacity Per Level | 301-500 kg |
| System Height | 4200 mm |
| Product Type | Two/Three tier |
| Decking Type | MS Panel |
| Usage/Application | Warehouse |
| Aisle Type | Standard Aisle |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Two Tier Racking System
Product Price: Rs 95 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Structural Type | Slotted Angle |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Material | Mild Steel |
| Height | 6 feet |
| Product Type | Storage Rack |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Usage/Application | Warehouse |
| Design | New Design |
| Load Capacity per layer | 200-250 kg |
| Color | Black |
| Usage | Supermarket, Warehouse |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Storage Capacity | 500 kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Racking Systems
Product Price: Rs 19,800 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Type of Rack | Slotted Angle Rack |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
| Height | 8 ft |
| Number of Layers | 5 |
| Rack Length | 6 ft (1800 mm) |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Warehouse, Industrial & Storage |
| Finishing | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Two Tier Racking
Product Price: Rs 110 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Structural Type | Slotted Angle |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Rack Type | Multi-Tier Rack |
| Number Of Levels | 3 levels |
| Load Capacity Per Level | 1500kg |
| Material | Mild Steel |
| Length | 2700mm |
| Product Type | Two/Three tier |
| Usage/Application | Warehouse |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Two Tier Flooring
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Shelving Type | Mezzanine Shelf |
| Number Of Tiers | 2 Tier |
| Load Per Level | Up to 100 kg |
| Load Capacity Per Level | Upto 300 kg |
| Shelf Length | 1000 mm |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Product Type | Two/Three tier |
| Shelf Depth | 400 mm |
| System Height | 4000 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Aisle Type | Standard Aisle |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback