- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Pallet Racks
Pallet Racks
Material Handling Racks
Product Brochure
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Storage Capacity | 200 kg |
| Load Per Level | 300โ500 kg |
| Rack Height | 3000 mm |
| Beam Length | 1500 mm |
| Rack Depth | 800 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Number of Levels | 3 Levels |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder coated |
| Country of Origin | Made in India |
These equipment are processed at our state-of-the-art infrastructure by utilizing technologically advanced machinery and latest technology. Other attributes of these products include:
Attributes:
- Easy to install and dismantle
- Load bearing capacity
- Adjustable layer height
Heavy Duty Pallet Rack
Product Brochure
| Structural Type | Long Span |
| Type | Pallet Rack |
| Number Of Levels | 3 levels |
| Number Of Layers | 4 |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Storage Capacity | 2000 kg |
| Product Type | Storage Rack |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Load Per Layer | 300 kg |
| Load Capacity Per Layer | 1000 kg |
The roots of our company itself derive in Delhi. Moreover, we belong from the posh location of Delhi so that you can easily acquire our services at the best economical prices.
Durable Mild Steel Heavy Duty Panel Racks Manufacturers in DelhiThe heavy-duty panel racks consist of materials such as steel, aluminum, and metal. We at Spanco Storage own all the variations in heavy-duty panel racks. And, we are the most dignified Mild Steel Heavy Duty Panel Racks Manufacturer in Delhi.
Easy installation and smooth finishing of our design rack add appealing decor to your workplace. Moreover, the quality of the rack is examined through advanced techniques so that we can lower the risk of accidents at industrial premises.
Pallet Rack Systems
Product Brochure
| Load Capacity per Level | 2000 kg (2 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Usage/Application | Warehouse |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Product Type | Storage Racks |
| Rack Depth | 900 mm |
| Load per Layer | 1000 kg/layer |
| Type | Pallet Racking |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Office, Warehouse |
| No. Of Shelves | 7 |
Features :-
- More useful for stacking
- Resilient
- Easily Portable
- Light Weight
- Non-Hygroscopic
- Non-Combustible
- Rust Free
- Termites & Fungus Proof
- Injury Potential Nil
- Long Lasting
- All Weather Conditions
- 100% Damp Proof
- Free From Maintenance
High Rise Storage Racks
Product Brochure
| Height | 7 ft (2134 mm) |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Color | orange blue |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
Industrial Pallet Racking Systems
Product Brochure
| Load Capacity per Level | 1000 kg (1 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Rack Depth | 900 mm |
| Material | Mild Steel |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| No. Of Shelves | 5 |
Leveraging on our valuable industry experience of 25 years, Spanco Storage Systems offer our clients a world class a range of Storage Racking Systems, like industrial storage racking systems and warehouse storage racking systems.
Long Span Racking System
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Height | 6 ft (1829 mm) |
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Depth | 12 inch (1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 500 kg |
| Number of Shelves | 5 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: extra
Heavy Duty Industrial Pallet Rack
Product Brochure
| Structural Type | Slotted Angle |
| Load Per Layer | 500 Kg |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Storage Rack |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Heavy Duty Beam Rack
Product Brochure
| Structural Type | Long Span |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Load Capacity Per Level | 1500kg |
| Length | 2700mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Warehouse |
| Product Type | Storage Racks |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Heavy Duty Pallet Racks
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Structural Type | Long Span |
| Load Per Layer | 600 Kg |
| Number Of Levels | 3 levels |
| Material | Cast Iron / Mild Steel |
| Usage/Application | Warehouse |
| Product Type | Storage Racks |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Features:
- High tensile strength
- Smooth finishing
- Corrosion resistance
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: extra
Long Span Rack
Product Brochure
| Load Capacity per Shelf | Up to 250 kg |
| Load per Layer | 250kg |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Material | Mild Steel, Iron |
| Type of Rack | Long Span Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 600 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Spanco |
| Country of Origin | Made in India |
Pallets Storage Rack
Product Brochure
| Load Capacity per Level | 1500 kg (1.5 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Rack Height | 3000 mm (10 ft) |
| Beam Length (Span) | 3000 mm |
| Product Type | Storage Racks |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Load per Layer | 1000 kg/layer |
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| No. Of Shelves | 4 |
| Usage/Application | Industrial |
| Usage | Pallet Storage, Industrial & Warehouse |
Pallet Rack for Drum
Product Brochure
| Rack Type | Pallet Drum Rack |
| Load per Layer | 500kg |
| No. Of Shelves | 4 |
| Drum Capacity | 6 Drums |
| Drum Size | 250 Litre |
| Load Per Level | 300โ500 kg |
| Number of Levels | 3 Levels |
| Product Type | Storage Rack |
| Spill Tray Capacity | 50โ100 Litre |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Size | Customized, Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Industrial FIFO Rack
Product Brochure
| Item Type | Tray |
| Layers Per Rack | 4 |
| Flow Mechanism Type | Roller |
| Storage Capacity | 500 kg |
| Brand | Spanco |
| Load Per Layer | 300 kg |
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Powder Coated |
| Rack Type | First In First Out |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Warehouse, Industrial, Storage |
Selective Pallet Rack
Product Brochure
| Duty Type | Heavy Duty |
| Layers Per Rack | 4 |
| Adjustability | Fully Adjustable |
| Color | Silver |
| Product Type | Storage Rack |
| Brand | Spanco |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Paint Coated |