- Home
- »
- What We Offer
- »
- Storage Rack
Storage Rack
We at Spanco manufacturers high quality Storage Rack which are produced under the supervision of experts in the industry.
Heavy Duty Pallet Racking System
Product Price: Rs 96 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Structural Type | Slotted Angle |
| Load Per Layer | 200 Kg |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Warehouse |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Usage | Warehouse, Office |
Features:
- Light in weight
- Durable finish standard
- Breakage resistant
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Palletizer Racking System
Product Price: Rs 18,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity Per Layer | 1000 kg (1 Ton) |
| No. Of Shelves | 5 |
| Load Capacity per Level | 2000 kg (2 Ton) |
| Number of Levels | 4 Levels (G+3) |
| Rack Height | 4000 mm (13 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Rack Depth | 900 mm |
| Type | Enclosed racks, Two/Three tier racks, Pallet Racking |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage | Warehouse, Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Palletizer Racking System
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Level | 1000 kg (1 Ton) |
| No. Of Shelves | 3 |
| Number of Levels | 3 Levels (G+2) |
| Rack Height | 3000 mm (10 ft) |
| Load per Layer | 100-200 kg |
| Height (meters) | 7 ft |
| Beam Length (Span) | 2700 mm |
| Product Type | Storage Racks |
| Color | Orange Blue |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Storage Capacity | 500-1000 |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | storage |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ms Slotted Angle Racks
Product Price: Rs 3,100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Height | 10 ft |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| No. of Shelves | 6 Shelves |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Number of Shelves | 7 |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 Kg |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 50 kg |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Warehouse |
| Material | Iron |
| Load per Layer | 0-50 kg, 50-100 kg |
| Color | whitw |
| Rack Height | 10 Feet |
| Height (meters) | 2 |
| Width | 300 to 600 mm |
Additional Information:
- Delivery Time: 1week
- Packaging Details: extra
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Racking Shelving Systems
Product Price: Rs 16,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shelving Type | Medium Duty |
| Storage Capacity | 500 kg |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Number Of Shelves | 3 |
| Material | Iron, Mild Steel |
| Rack Height | 2700 mm |
| Rack Length | 1000 mm |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Color | orange blue |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Warehouse Rack |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Slotted Angle Rack
Product Price: Rs 2,150 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Per Layer | 200 Kg |
| Number of Shelves | 7 |
| Type | Enclosed, Pigeon Hole, Two/Three tier |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 450 mm (3x1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 75 kg |
| Angle Thickness | 2.5 mm |
| Usage | Warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
| Product material | mild steel |
| product Marerial | Mild Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Storage Systems
Product Price: Rs 20,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Height | 6 ft (1829 mm) |
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Storage Capacity | As per Rack |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Features | For Storage use |
| Brand | Spanco |
| Product Type | Storage Rack |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Powder Coating |
| Packing Type | Wrapping Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Shelving Systems
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shelving Type | Slotted Angle |
| Load Capacity Per Shelf | 51-100 kg |
| Number Of Shelves | 3 |
| Rack Height | 1800 mm |
| Rack Length | 1000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Height | 3.5 Meter |
| Finish | Powder Coating, Paint, Galvanised |
| Storage Capacity | 400 to 500 Kg |
| No. of Blocks | 8 |
| No. of Layers | 9 |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pigeon Hole Storage Racks
Product Price: Rs 5,850 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Height | 6-8 ft |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Pigeon Hole Rack |
| Product Type | Piegeon hole racks |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Storage Solution |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Spanco |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Warehouse Steel Racks
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Shelf | Up to 100 kg |
| Load per Layer | 150 kg |
| Height | 2400 mm (8 ft) |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| No of Layers | >8 |
| Material | Mild Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Shelving System
Product Price: Rs 95 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Height | 6 ft (1829 mm) |
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Depth | 12 inch (1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Finish | Powder Coating, Galvanised |
| Material | Mild Steel |
| No. of Layers | 3 |
| Width (mm) | 1600 |
| Type | Warehouse Rack |
| Height (mm) | 3500 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
MS Metal Shelves
Product Price: Rs 4,800 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shelf Type | Slotted Angle |
| Material | Mild Steel |
| Shelf Load Capacity | 100 kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Office, Warehouse & industrial |
| Load Per Layer | 100 kg |
| Height | 10 ft |
| Shelf Size | 1200x600 mm |
| No Of Shelves | 6 |
| Product Type | Slotted Angle Rack |
| Finish | Powder Coated |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mild Steel Warehouse Storage Racks
Product Price: Rs 15,900 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Load Per Level | 80–100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Height | 1500 mm |
| Rack Width | 750 mm |
| Rack Depth | 375 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Slotted Angle | No |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Load per Layer | 500 kg |
| Material | Mild steel |
| Color | orange blue |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback