- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Steel Racks
Steel Racks
MS Slotted Angle Racks
Product Brochure
| Rack Type | Open Rack |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Load Per Level | 200โ250 kg |
| No of Shelves | 4 |
| Rack Height | 1800 mm |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 300 mm |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Spanco |
| Color | Gray |
| Rust Proof | yes |
| Usage/Application | Storage Solution |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity per layer | 100 kg |
| Load per Layer | 150 kg |
Organize your space efficiently with our MS Slotted Angle Racks, crafted from high-quality mild steel for superior strength and durability. These versatile racks feature adjustable slots, allowing for easy customization to suit your storage needs. Ideal for warehouses, offices, and industrial environments, our MS Slotted Angle Racks provide a reliable solution for storing tools, materials, and equipment. Easy to assemble and built to last, these racks maximize space utilization while offering a flexible and sturdy storage solution.
Slotted Angle Steel Racks
Product Brochure
| Height | 10 ft |
| Load Per Layer | 50 Kg |
| Type | Free Standing Unit |
| Number of Shelves | 7 |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 50 kg |
| Angle Thickness | 3.0 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Usage/Application | Warehouse |
| No of Layers | >8 |
Heavy Duty Racks
Product Brochure
| Structural Type | Slotted Angle |
| Number Of Levels | 3 levels |
| Product Type | Storage Rack |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Usage/Application | Warehouse |
| Layers per rack | 3, 2 |
| Color | Blue |
| Usage | Warehouse |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Storage Capacity | 500 kg |
Light Duty Racks
Product Brochure
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Load Per Level | 100โ150 kg |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Rack Height | 1800 mm |
| Rack Width | 750 mm |
| Rack Depth | 375 mm |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| No of Layers | 4, 2 |
| Specific Use | Offices |
| Material | Mild steel |
| Design | New Design |
SPANCO Light Duty Racks are ideal for a variety of applications including offices,Tool rooms, retail environments and storage areas. It's a cost effective, light duty bolted system, ideal for smaller or
bulkier but lighter applications. It is available at a fraction of the cost of Pallet racking.
Shelves can be easily adjustable as per height required of each compartment.Shelves can be customized in a number of standard sizes and heights.
These racks are available in a plethora of sizes, finish and design to meet with the demands of different clients. Our range of slotted angle racks offers a space for storing number of items in an organized manner. With our technically advanced manufacturing unit, we use the finest quality CR and HR steel for delivering Slotted Angle Storage Systems.
Adjustable Shelves Rack
Product Brochure
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Material | Mild Steel |
| Adjustable System | Nut Bolt |
| Usage/Application | 5 Shelves |
| Mount Type | Free Standing |
| Height | 5 ft |
| No. of Shelves | 5 Shelves |
| Finish type | Powder Coated |
| Load Capacity | 100 kg |
| Color | Natural |
| Product Type | Storage Rack |
| Rack Height | 6 ft |
| Sustainability | Rust Resistant |
| Maintenance | Dry Cloth |
| No Of Shelves | 4 Shelves |