- Home
- »
- What We Offer
- »
- Storage Racking Systems
Storage Racking Systems
Storage Racking Systems
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Load per Layer | 400kg |
| Storage Capacity | 350kg |
| Length | 6 ft (1829 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 200 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Material | Mild Steel |
We offer a high-quality and lasting set of racks that is highly recommendable for holding heavy goods. Moreover, we are a Delhi-Based company who is providing its best services in all the prime locations in Delhi.
Additional Information:
- Item Code: HD030
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: extra
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Storage Rack Systems
Product Price: Rs 95 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Type of Rack | Slotted Angle Rack |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Height | 8 ft (2438 mm), Customized |
| Load Capacity per Shelf | 150 kg |
| Number of Layers | 5 |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Length | 6 ft (1800 mm) |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Specific Use | Filing Cabinet |
Leveraging on our valuable industry experience of 16 years, Spanco Storage Systems offer our clients a world class a range of Storage Racking Systems, like industrial storage racking systems and warehouse storage racking systems.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Multi Tier Racks
Product Price: Rs 95 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Number Of Tiers | 2 Tier |
| Load Capacity Per Level | 301-500 kg |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Product Type | Pallet Racking |
| System Height | 4000 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Aisle Type | Standard Aisle |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Storage Racks
Product Price: Rs 105 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Structural Type | Slotted Angle |
| Load Per Layer | 1000 Kg |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Usage/Application | Warehouse |
| Product Type | Storage Racks |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Powder Coated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Light Duty Storage Rack
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rack Type | Long Span Rack |
| Load Per Level | 100–150 kg |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Rack Height | 1800 mm |
| Rack Width | 750 mm |
| Product Type | Free Standing Unit |
| Rack Depth | 300 mm |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Mild steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Warehouse, Industrial & Storage |
Yes! I am InterestedRequest A Callback