- Home
- ยป
- What We Offer
- »
- Storage shelves
Storage shelves
Leading Manufacturer of steel storage shelves and warehouse storage system from Bahadurgarh.
Steel Storage Shelves
Product Price: Rs 2,250 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load per Layer | 150 kg |
| Length | 8 ft (2438 mm) |
| Depth | 15 inch (1.25 ft) |
| Product Type | Two/Three tier |
| Number of Shelves | 5 |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | grey |
| Size (length x Width) | Customized, Customized |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Warehouse Storage System
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Load Capacity per Shelf | Up to 250 kg |
| Load per Layer | 500 kg |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Material | Mild Steel |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Shelf Size (L x D) | 2400 x 900mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Size (length x Width) | Customized, Customized |
| Finish | Powder Coating |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback